Home Užitečné tipy Instalatér objevil obrovský trik. UDĚLEJTE TO NA KOTLI A UŠETŘÍTE TISÍCE KORUN

Instalatér objevil obrovský trik. UDĚLEJTE TO NA KOTLI A UŠETŘÍTE TISÍCE KORUN

2

Přestože ceny energií pomalu klesají, i nadále sledujeme jejich spotřebu. Navíc je to výhodné. Nikdo nechce zbytečně vyhazovat peníze. A my můžeme ušetřit za ohřev vody a vytápění našich domovů. A to v řádu tisíců korun ročně.

Snižte teplotu

Naše tělo si myslí, že ohřev vody na 40-44 °C je dostatečně horký. Naše kotle však často nastavují mnohem vyšší teploty. Na 65 stupňů nebo i více. Tu však musíme později ředit studenou vodou, protože tak horkou vodu nesneseme. Navíc to představuje přímé plýtvání penězi.

Navíc se při tak vysokých teplotách z vody uvolňují minerály, které časem způsobují usazování vodního kamene v kotli. Kromě toho dochází k větším tepelným ztrátám v důsledku většího kolísání teplot uvnitř a vně kotle. V důsledku toho ohříváme vodu zbytečně.

Kdybyste však nastavili kotel na 55 °C, ušetřili byste tisíce ročně a při sprchování byste si toho ani nevšimli. Nižší teploty způsobí, že ohřívač bude pracovat rovnoměrně s menší spotřebou energie, což je mnohem úspornější než neustálé kolísání teploty. I nižší teploty však mohou způsobit šíření bakterií Legionella.

Využíváte výhodné ceny?

Bojler o objemu 150 litrů nastavený na teplotu 65 °C vás bude stát o 4 500 Kč ročně více, než kdybyste teplotu snížili o 10 °C. Podobně velký bojler nebudete potřebovat, pokud se vaše dospělé děti odstěhují z domu. Jeho výměna za model s polovičním výkonem by vám ušetřila dalších 8-9 000 Kč ročně.

Zjistěte si, zda se na vás vztahuje speciální dvoutarifní distribuční sazba D25d, na kterou máte nárok, pokud k ohřevu vody používáte elektrický bojler. V tomto případě je vám účtován tzv. nízký tarif elektřiny po dobu osmi hodin denně. Můžete ji využít i pro jiné spotřebiče.

Vyplatí se pak prát prádlo a koupat se. Pokud tuto sazbu nevyužíváte, měli byste o ni požádat svého distributora a přiložit ji k žádosti o potvrzení instalace elektrokotle.

Vyrobte si časový spínač

Časový spínač vám na kotel může nasadit i váš instalatér. Ten lze nastavit tak, aby ohříval vodu pouze tehdy, když je to potřeba. Výsledkem je, že pokud celý den pracujete, teplá voda není potřeba. V důsledku toho časovač zapne topení až po vašem návratu domů.

Neváhejte používat sprchu místo vany a nezapomeňte si pořídit energeticky úspornou sprchovou hlavici. Takzvaný perlátor může snížit průtok vody dokonce o 40 %. Navíc je logické, že méně vody spotřebuje méně energie na vytápění. I bez toho vás sprcha vyjde asi čtyřikrát levněji než celá vana.

2 COMMENTS

  1. Souhlasím s článkem! Je důležité si uvědomit, že i drobné úpravy v nastavení kotle mohou přinést významné úspory. Snížení teploty ohřevu vody a vytápění domova na efektivnější úroveň může skutečně ušetřit nemalé peníze. Doporučuji všem vyzkoušet a sledovat rozdíl ve své peněžence. Navíc tak děláme i něco pro životní prostředí.

  2. Myslíte, že snižování teploty ohřevu vody je skutečně tak efektivní? Jaké jsou další možné úspory spojené s tímto trikem?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version