Home Užitečné tipy Kožní problémy lze vyřešit pomocí bylin: sedm velmi prospěšných rostlin

Kožní problémy lze vyřešit pomocí bylin: sedm velmi prospěšných rostlin

0

Ujistěte se, že víte, které rostliny jsou obzvláště prospěšné při kožních problémech.

S největší pravděpodobností znáte známé rčení z filmu Kekec, že na každý neduh roste růže. Dalo by se říci, že to platí i pro kožní problémy. Obvykle je lze odstranit nebo alespoň výrazně zmírnit pomocí bylinných přípravků získaných z různých rostlin. Samozřejmě je nutné vědět, které bylinky na konkrétní kožní problémy zabírají nejlépe.

Arnika stimuluje krevní oběh a působí protizánětlivě. Je ideální pro péči po úrazech, protože může urychlit hojení pokožky. Je to rychlý způsob, jak se zbavit modřin. Po zranění naneste mast nebo olej na pokožku co nejdříve, abyste dosáhli nejlepšího výsledku. Aplikaci obnovujte dvakrát až třikrát denně. Upozorňujeme, že arnika se nedoporučuje k vnitřnímu užití. Proto by se neměla aplikovat na místa, která mají rány nebo praskliny.

Měsíček lékařský je prospěšný při popáleninách, řezných ranách, zánětech a vyrážkách (včetně opruzenin u dětí). Kromě toho jej můžete použít k péči o popraskané rty a suchou pokožku, včetně suché a bolestivé pokožky na patách. Má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Měsíček lékařský může být díky svým antimikrobiálním vlastnostem prospěšný také při „atletické noze“, plísňové infekci nohou.

Nezapomeňte, že Virginiana virginiana neboli Hamamelis virginiana roste především v Severní Americe, ale sušené listy a květy rostliny si můžete koupit i u nás. Z oleandru virginského se vyrábí také hydrilla. Třezalka tečkovaná působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděnou pokožku. Léčí štípance od hmyzu, spáleniny od slunce, boule, akné, rozšířené póry, mastnou pleť, křečové žíly a hemoroidy.

Kořeny a listy komonice lékařské obsahují vysoké množství alantoinu, který napomáhá růstu nových, zdravých kožních buněk a zmírňuje záněty. Proto je komonice také vynikající volbou pro ošetření pokožky po poraněních. Zmírňuje bolest a napomáhá rychlejšímu zotavení pokožky po poranění. Může například pomoci při spáleninách od slunce. Je vhodná také na suchou pokožku. Bylinkáři někdy doporučují i útěšné koupele po porodu, protože se věří, že látky obsažené v rostlinách pomáhají pochvě k hojení.

Heřmánek je oblíbenou složkou čajů, které jsou známé tím, že pomáhají při relaxaci, problémech se spánkem a zažívacích potížích. Může být také velmi prospěšný při péči o pleť. Obsahuje množství látek, které mohou pomoci poškozené pokožce. Jednou z nich je bisabolol, který zmírňuje záněty a zabraňuje šíření bakterií. Apigenin, antioxidant, který chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a pomáhá obnovovat poškozené buňky, je jednou z velmi prospěšných látek v květech heřmánku. Heřmánkem lze léčit spáleniny od slunce, podrážděnou pokožku a křečové žíly. Nejjednodušší způsob, jak si připravit silný heřmánkový čaj, je nalít ho do lahvičky s rozprašovačem. Čaj nechte vychladnout a stříkejte ho tak často, jak je potřeba.

Nejznámější je, že třezalka tečkovaná je vynikajícím přírodním lékem na mírnější formy deprese. Může však pomoci i při mnoha dalších problémech, například při kožních potížích. Účinně léčí rány, popáleniny, modřiny a další problémy. Zároveň může být prospěšná při atopické dermatitidě. Látky v rostlině mají protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, které přispívají k příznivému účinku. K ošetření pokožky se nejčastěji používá třezalkový olej, který si můžete koupit nebo vyrobit sami.

Listy aloe vera – snad nejznámější zástupce sukulentů – se po staletí používají jako přírodní prostředek na popáleniny, rány a vyrážky. I při léčbě lupénky může být prospěšná. Aloe vera lze snadno pěstovat v interiéru, což je její významná vlastnost. Proto máte vždy po ruce přírodní a čerstvý gel.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version